نواختن ویولن - نواختن ویولون
8 توصیه مهم برای نواختن ویولن
نوامبر 9, 2018
فرهنگ لغت و اصطلاحات ویولون
لغت نامه و اصطلاحات ویولن
نوامبر 11, 2018
آموزش ویولن

آموزش ویولن

آموزش ویولن یکی از بهترین و دلپذیرترین آموزش های موسیقی است. با اینکه ویولون به ظاهر ساز کوچکی است اما بدون شک یکی از تاثیرگذارترین سازهای تاریخ موسیقی بوده است و قطعات بی شماری برای این ساز چه در اجرای سولو و چه اجرای گروهی و با ارکستر نوشته شده است.نقش این ساز چه در ارکستر بزرگ چه به‌طور جمعی و انفرادی بسیار پراهمیت است.
ما در این مقاله در اولین گام می خواهیم اجزای ساز ویولن را بررسی کنیم و شما را با تمام قطعات این ساز آشنا کنیم و در ادامه توضیحات تئوری را درباره آموزش ویولن برای شما بیان کنیم پس اگر به این موضوع علاقمند هستید با ما همراه باشید.

 

آموزش ویولن

آموزش ویولن برای مبتدی ها

 

1 برای ثبت صداهای موسیقی به علامت های قراردادی نیاز داریم این علامت ها را نشانه های نت خوانی می نامند.

 

2 همه ی صداهای موسیقی از بم ترین تا زیر ترین صدا تنها هفت اسم دارند که به هر یک نت می گویند. اسامی این هفت نت به این صورت است: ذ – ر – می – فا – سل – لا – سی.

 

3 برای ثبت صداهای موسیقی از خط های حامل استفاده می شود. خط های حامل پنج خط موازی هستند که از پایین به بالا شمرده می شوند. فاصله های هر دو خط حامل میان خط نام دارد. نت های موسیقی ؛ روی خط های حامل و پا در میان خط ها نوشته می شوند.

 

آموزش ویولن

 

4 برای خواندن صداهای موسیقی احتیاج به یک مبنا داریم. به این مبنا کلید می گوینئ. جایی که کلید قرار می گیرد. نام یکی از نت های موسیقی معین می شود. با کمک این نت محل نوشتن نت های دیگر نیز تعیین می گردد.

چه تفاوتی بین ویولن ها وجود دارد؟
پیشنهاد مطالعه امیر طاهری »

 

آموزش ویولن

 

5 به علت وسعت صداهای موسیقی برای نشان دادن نت های زیر تر یا بم تر از خط هایی به نام خط های اضافی یا خط هی تکمیلی استفاده می شود.

 

آموزش ویولن

 

6 صداهای موسیقی کشش های مختلفی دارند و هر حرکت چیزی جز یک افت و خیز نیست. ارزش و کشش نت ها نسبت به مبنا در شکل زیر نشان داده است.

 

آموزش ویولن

 

7 در قسمت هایی از یک قطعه احتیاج به ” سکوت ” داریم. سکوت ها نیز مانند اصوات؛ دارای کشش های مختلفی هستند. در تصویر زیر شکل انواع مختلف سکوت در زیر انواع مختلف نت نشان داده شده است.

 

آموزش ویولن

 

8 هر قطعه ی موسیقی به قسمت های کوچکتری به نام ” میزان ” تقسیم می شود و در داخل میزان نیز تقسیمات کوچکتری به نام ضرب وجود دراد که هر میزان گروهی از این ضرب ها را در خود جای می دهند. این تقسیم بندی توسط خط های عمودی به نام ” خط میزان ” مشخص می شود. تعداد و نوع ضرب های هر میزان نیز با ” میزان نما” مشخص می شود. دو خط عمودی که در انتهای یک قطعه ی موسیقی کشیده می شود. در ولا خط پایان نام دارد.

 

آموزش ویولن

 

9 برای سنجش و حفظ صحیح زمان در موسیقی زدن پا متداول است.

 

10 اولین عاملی که بعد از کلید مورد توجه قرار می گیرد علامت های تغییر دهنده قطعه است که به آنها علایم راز کلید و یا اصلی می گویند. گاهی اوقات این علایم در داخل میزان های قطعه به کار می روند؛ در این صورت به آنها علایم فرضی یا فرعی می گویند.

آشنایی با ساز ویولن
پیشنهاد مطالعه امیر طاهری »

 

 

آيا مايليد با اين ساز از نزديک آشنا شويد؟
اين امکان براي علاقه‌مندان فراهم شده تا جهت آشنايي بيشتر با سازهاي مورد نظرشان در جلسه‌اي با حضور اساتيد آن ساز شرکت کرده و در کنار بحث و تبادل نظر در مورد نکات و چالش‌هاي يادگيري، با ساز مورد علاقه خود از نزديک آشنا شده و نواختن آن ساز را تجربه کنند. با ما تماس بگیرید. 

 

 

‫1/5 (بررسی 1)

5 دیدگاه ها

  1. […] ویلن ها بسیار شکننده هستند، بنابراین اگر به طور مداوم در معرض تغییرات دمایی و یا رطوبت قرار بگیرند، سرانجام شکسته و یا قطعات مختلف آن از هم جدا می شود. […]

  2. […] آموزش ویولن و کلیه سازها به کودکان، بهتر است بعد از گذراندن دوره ارف (موسیقی کودک) باشد ولی چنانچه کودک دوره موسیقی کودکان را نگذرانده باشد ، طی دوره آموزش باید نت خوانی و ریتم خوانی با روش قابل درک برای کودکان آموزش داده شود تا کودک درک و شناخت کلی و دید وسیع تری نسبت به موسیقی و ساز وساختارآن داشته باشد. […]

  3. […] در این مقاله سعی کرده ایم هنرجویانی که تازه شروع به نواختن ساز کرده اند راهنمایی کنیم تا سازی را انتخاب کنند که به آن […]

  4. کریم احمدیان فرد گفت:

    لطفا اندازه های عرض و طول اندازه گردن .دسته .طول وعرض جعبه طنینی ویولن واندازه رویی وزیری ساز را بفرستین خیلی ممنون میشم آخه بنده برای ساختن ویولن هیچ اولگو یا سازی در دست ندارم تا از روی آن بسازم .با تشکرات فراوان از اساتید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه ماهون 09033807888