عجیب ترین ساز
عجیب ترین سازهای دنیای موسیقی
نوامبر 20, 2018
یادگیری ویولن
قبل از شروع یادگیری ویولن این نکات را یاد بگیرید
نوامبر 22, 2018
ساختار ساز ويلن

ساختار ساز ويلن

ساختار ساز: ويلن سازی زهی – آرشه ای است و پایه ی هر ارکستر بزرگ محسوب می شوند و دیر زمانی است که در ایران شناخته شده است. هر چند برای تربیت نوازندگان خوب ویولن در کشور اقداماتی در حد امکانات موجود صورت گرفته است. اما بسیاری از این تیمها به صورت دایمی نمی تواند کار ار ادامه دهند و همواره به فرو پاشیدگی می انجامند. اما استادان متبحر و بزرگی در زمینه آموزش ویولن و نحوه استفاده درست آنها اقدامات موثری را انجام داده اند تا بتوانیم کارآموزان خوب و زبده ای را آموزش دهیم. اما برای نواختن یک ویلن باید در ابتدا با اجزا و ساختما ساز ویلن آشنا شد و کارایی آن ها را فرا گرفت.

 

بخش هایی از ساز ويلن

 

آرشه: يا كمان تركه‌اي چوبي است كه رشته‌هاي موي دم اسب در طول آن كشيده شده و به دو سر آن ثابت شده‌است. می توانید به مقاله ای با نام نکاتی مهم برای خرید آرشه ویولن مطالعه بفرمایید.

جعبه طنيني (جعبه رِزونانس) : جعبه‌اي است كه از سه بخش صفحه روئي، صفحه زيرين و زوارهاي دور تشكيل شده‌است. گريف، خرك و سيم گير در اين ساز از جنس چوب آبنوس (به دليل استحكام بيشتر) مي‌باشد.

دسته يا گردن: در واقع دنباله چوب آبنوس تكيه سيم هاست كه محل انگشت گذاري نوازنده در قسمت بالاي آن قرار دارد. نوازنده ويولن قادر است در تمام طول چوب آبنوس انگشت گذاري كند.انتهاي دسته به جعبه كوچكي (جعبه كوك) ختم مي‌شود كه سيم‌ها در درون آن به دور گوشي‌هاي كوك پيچيده مي‌شوند.

نکاتی مهم برای خرید آرشه ویولن
پیشنهاد مطالعه امیر طاهری »

خرك: پلي‌ست بين سيم‌ها و جعبه طنيني. نقش خرك تقسيم راه سيم‌ها، نگه داشتن سيم‌ها با ارتفاع خاص براي عبور بر روي جعبه طنيني و انتقال ارتعاشات سيم‌ها به جعبه طنيني. در داخل جعبه طنيني استوانه چوبي كوچكي قرار دارد (تقريباً در زير محلي كه خرك قرار دارد)، كه نقش آن انتقال ارتعاشات به صفحه زيرين ساز و مانعي در جهت عدم شكسته شدن صفحه روئي ساز از فشار سيم‌ها و خرك است.

گريف: از آبنوس ساخته شده و در طول دسته ويلن چسبيده‌است و تا ميانهٔ جعبهٔ ساز ادامه دارد. گريف بخشي است كه نوازنده با انگشت خود سيم را به آن مي‌چسباند و به اين ترتيب طول سيم را كوتاه مي‌كند و نت‌هاي مختلف را مي‌نوازد.
سيم گير: از آبنوس ساخته شده و در فاصله اندكي از خرك تا آخر تنه ويولن كشيده شده‌است. با زهي از جنس روده يا پلاستيك يا سيم به دكمه‌اي كه در قسمت پائين جدار تعبيه شده بند مي‌شود.

سيم‌ها: سيم‌ها از جعبه كوچك سر ساز آغاز شده در طول چوب آبنوس تكيه‌گاه سيم‌ها ادامه يافته، از روي خرك عبور كرده و در سيم‌گير مهار مي‌شوند. سيم‌هاي ويولن قبلاً از روده گوسفند (زه) ساخته مي‌شد. امروزه در سيم‌هاي بم‌تر، روي روده سيم فلزي نازكي مي‌پيچند و در سيم‌هاي زيرتر از مفتول فلزي تنها استفاده مي‌شود. برای آشنایی بیشتر می توانید  انواع سیم ویولن را مطالعه کنید.

 

نقش اين ساز چه در اركسترها، به صورت گروه‌نوازي و چه در اركستر مجلسي و حتي به صورت تك‌نوازي پر اهميت است و بيشترين نقش را در اركستر بر عهده دارند. نخستين سازندگان معروف ويولن از ايتاليا هستند. گاسپارو داسالو نخستين ويولن حقيقي را ساخت، اما معروف‌ترين ويولن‌ها در شهر كرمونا ساخته شدند. آندره آماتي و فرزندش نيكولا آماتي و شاگردش آنتونيو استراديواري، بهترين ويولن‌هاي دنيا را تاكنون ساخته‌اند.\

نکاتی طلایی برای گرم کردن دست قبل از نواختن ویولن
پیشنهاد مطالعه امیر طاهری »

 

 

‫5/5 (بررسی 1)

2 دیدگاه ها

  1. […] ویولنی که می‌خرید باید صدایش شفاف باشد و به راحتی بتوان صدای نت‌ها را جدا از هم تشخیص داد. از دیگر نکاتی که باید آنها را مدنظر قرار دهید حجم صدای ساز و بلندی آن ، خوش دست بودن گریف آن( به طوری که نه باریک و نه خیلی پهن باشد) و تاب نداشتن آن است. […]

  2. […] طرفی مدرس آموزش ساز ویولون به کودکان، باید به فیزیک بدن کودک توجه داشته باشد. مدرس […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه ماهون 09033807888