8 توصیه مهم برای نواختن ویولن

ساز سنتور
گذشته تا به امروز ساز سنتور در ایران
نوامبر 7, 2018
آموزش ویولن
آموزش ویولن + رایگان
نوامبر 10, 2018
نواختن ویولن - نواختن ویولون

نواختن ویولن - نواختن ویولون

ساز ویولن سازی زهی – آرشه ای است و پایه ی هر ارکستر بزرگ محسوب می شوند و دیر زمانی است که در ایران شناخته شده است. هر چند برای تربیت نوازندگان خوب ویولن در کشور اقداماتی در حد امکانات موجود صورت گرفته است. اما بسیاری از این تیمها به صورت دایمی نمی تواند کار ار ادامه دهند و همواره به فرو پاشیدگی می انجامند. اما استادان متبحر و بزرگی در زمینه آموزش ویولن و نحوه استفاده درست آنها اقدامات موثری را انجام داده اند تا بتوانیم کارآموزان خوب و زبده ای را آموزش دهیم.

ما هم به عنوان بخش کوچکی از این تیم بزرگ ویولن این وظیفه را برای خود دانستیم که هر آنچه که در طی این چند سال آزموده ایم در اختیار هم وطنان هنر دوستمان قرار دهیم و در ادامه این مطلب 8 توصیه مهم در ارتباط با نواختن ویولن را به شما خواهیم گفت که سوالات و ایرادات بسیاری از افراد در نواختن ویولن رعایت نکردن همین نکات ریز است پس با ما همراه باشید.

 

نکات مهم در نواختن ویولن

 

1. در تمرین ها حتما به صداها و توالی نت ها توجه کنید و نسبت به هر صدایی حساسیت لازم را نشان دهید.

 

2. در حین نواختن ویولن وزن آرشه را با نو آنس ها هم آهنگ نمایید. یعنی اگر نو انس f داشته باشیم؛ وزن آرشه روی سیم؛ کمی بیش تر خواهد بود؛ بنابراین تمام آن جمله در همان نو آنس باقی می ماند و وزن آرشه روی سیم تغییر نمی کند. هم چنین در نو آنس p وزن آرشه کم تر و ثابت می ماند.

نحوه گرفتن مضراب سه تار
پیشنهاد مطالعه امیر طاهری »

 

3. تعویض آرشه روی سیم ها خیلی نرم و لگاتو انجام می شود؛ به طوری که د رحین اجرا صدا قطع نم گردد.

 

4. تمرین های که سرعت کند یا معتدل دارند؛ به شما فرصت و اجازه ی تفکر می دهند؛ به طوری که می توانید کلیه ی موارد لازم برای اجرای صحیح را مد نظر گرفته و با تفکر ؛ و ارزیابی و اجرا نمایید.

 

5. مواردی که برای یک نواختن ویولون باید رعایت کنید عبارتند از:

  • آزاد و شل کردن مفاصل و عضلات
  • تنفس نرم و یک نواخت
  • ایستادن صحیح و اصولی
  • وضعیت درست دست های راست و چپ
  • کوک نواختن ویولن
  • کیفیت صدای ساز
  • هم سطح بودن صدا(یعنی تعویض آرشه و حرکت از یک سیم به سیم دیگر تا یک نواختی صدا را خدشه دار نکند. بنابراین آرشه را با سرعت و وزن کاملا یک نواختی حرکت دهیم. )

 

6. با حصول پیش رفت نسبی؛ به تدریج می توانید تکنیک های مختلف آرشه مانند: استاکاتو,اسپیکاتو و غیره را فرا بگیرید.

 

7. اگر به کوک نواختن خود شک دارید بهتر است تمرین ها را بدون ویبراسیون انجام دهید و در ضمن آموزش ویبراسیون احتیاج به تمرین های خاص و ویژه ای دارد.

 

8. چنانچه در حین تمرین موارد ذکر شده در بالا را با تمرکز و دقت خاصی رعایت نمایید. زمینه برای تمرین های دیگر ویولن بسیار هم وار می شود.

 

امیدوارم که نوازندگان جوان با پشتکار و جدیت هر چه تمام و رعایت نکات فوق الذکر بتوانند در مسیر هنر نواختن ویولن گام های بلندی را بردارند. و همچنین کسانی که علاقمند هستند تا یک ویولون را برای خود بسازند و یا ایرادات سازشان را بخواهند رفع کنند ما با کمال افتخار این امور را برایتان با بهترین کیفیت ها انجام خواهیم داد. می توانید با تماس بگیرید خوشحال می شویم به هنر دوستانمان خدماتی که لایق هستند را ارائه دهیم.

 

آموزش ساخت انواع ساز ها
پیشنهاد مطالعه امیر طاهری »
‫0/5 (بررسی 0)

1 دیدگاه

  1. […] از مسائل که در نگهداری ساز ویولون بر روی شانه این است که آن را طوری نگه داریم که نه شانه […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه ماهون 09033807888