نحوه نگهداری و تمیز کردن ساز ویولن

تفاوت ویولن
چه تفاوتی بین ویولن ها وجود دارد؟
نوامبر 30, 2018
نکاتی طلایی برای گرم کردن دست قبل از نواختن ویولن
دسامبر 2, 2018
تمیز کردن ساز ویولن

تمیز کردن ساز ویولن

ساز ویولن کوچکترین عضو سازهای زهی و آرشه ای است. و برای آنکه آن را بتوانید بنوازید باید ساز را روی شانه چپ تان بگذارید و با چوب دستی کوچکی به نام آرشه آن را بنوازید. خوب اما فقط نواختن ساز اهمیت ندارد بلکه نحوه نگهداری و تمیز کردن ساز ویولن مهم است چرا که یک ساز خاک خورده مسلما آهنگ خوبی را نمی توان با آن نواخت.

شاید برای این سوال پیش بیاید که کاری ندارد که یک دستمال مرطوب بر می داریم و آن را تمیز می کنیم و این کار بسیار ساده است و نکته ای ندارد. اما این دیدگاه اشتباه است زیرا که تمیز کردن ساز ویولون با تمیز کردن چیزهای دیگر بسیار متفاوت است و فنون و نکات خاص خود را دارد پس قبل از تمیز کردن ساز ویولن خود حتما این نکات را مطالعه و رعایت کنید پس با ما همراه باشید.

 

نکات طلایی برای تمیز کردن ساز ویولن

 

به طور مرتب هفته ای دو و سه بار غبار روی بدنه ساز ویولون خود را تمیز کنید و نگذارید غبار روی آن انباشته شود. هر گز از انگشتان خود برای تمیز کردن استفاده نکنید.

می توانید از یک تکه پارچه ابریشمی یا کتان استفاده کنید می توانید برای تمیز کردن گریف و سیم گیر و زیر چانه از پارچه کتان استفاده کنید. اما بدنه جاهای حساس دیگری مثل خرک را با پارچه ابریشمی استفاده کنید.

می توانید از روغن های که مخصوص جلا دادن ساز ویولون است استفاده کنید وساز ویولن خود را جلا دهید. گريف وسيم ها را هر روز با بنزين تصفيه شده و بدنبال آن با الكل يا ادوكلن بساييد و پاكيزه نگه داريد.سيم ها هنگامي كه رزين از آنها روفته وپاك شده باشد بهتر صدا مي دهند و آزاد تر ارتعاش مي كنند.

برای تمیز کردن آرشه باید کمی دقت کرد زیرا که کمی رطوبت به موی آرشه می تواند ساز شما را خراب کند . برای تمیز کردن آرشه می توانید از الکل استفاده کنید. و نکته ای که درباره موی آرشه باید متذکر شوم این است که هرگز برای تمیز کردن آن را جدا نکنید زیرا که انداختن موی آرشه کاری تخصصی است و شما نمی توانید آن را درست کنید.

نکاتی طلایی برای گرم کردن دست قبل از نواختن ویولن
پیشنهاد مطالعه امیر طاهری »

بعد از هر بار نواختن سازتان گرده هاي کاليفوم موجود روي صفحه صدا را با استفاده از دستمال کاغذي يا دستمالي نرم و لطيف و گرده هاي موجود روي گريف و سيم ها را با استفاده از انگشتتان پاک کنيد.

اگر گرده هاي کاليفوم روي سيم ها بماند باعث مي شود صداي ساز شفافيت خود را از دست دهد. در ضمن براي پاک کردن ساز هرگز از الکل استون پارافين يا ساير حلال ها استفاده نکنيد.

 

محل نگهداری ساز ویولون

 

ویولن را در محیط هایی که از نظر دما دارای تغییرات شدیدی هستند، مانند زیرزمین و یااتاق های زیر شیروانی، نگه داری نکنید.

ویلن ها بسیار شکننده هستند، بنابراین اگر به طور مداوم در معرض تغییرات دمایی و یا رطوبت قرار بگیرند، سرانجام شکسته و یا قطعات مختلف آن از هم جدا می شود.

زمانی که از ویولن خود استفاده نمی کنید، آن را درون یک محفظه با کیفیت خوب و قابل اطمینان قرار دهید. بسیاری از آسیب هایی که برای یک ویلن به وجود می آید دراثر غفلت و سهل انگاری صاحبان آنهاست.

برای مثال: نگهداری آنها در محیط هایی امکان آسیب رسیدن به آنها زیاد است، مانند نزدیک سینک آشپزخانه و یا پشت در اتاق خواب.

همان طور که می دتنید که ساز ویولن از جنس چوب است پس بنابراین با یک استدلال می توان دانست که قرار دادن ساز ویولن در محیط های مرطوب می تواند منجر شود که ساز باد کند و ساز تان صدمه ببیند.

پس بنابراین باید حواستان جمع کنید و از قرار دادن ساز تان در دمای بسیار بالا و یا پایین جلوگیری کنید. اما اگر مجبورید که ساز تان را در محیط های جدیدی ببرید 15 دقیقه صبر کنید و بعد ساز خود را از کیفتان خارج کنید.

از قرار دادن ساز خود در معرض نور خورشید خودداری کنید چون این مسئله باعث می شود که ساز شما روشن تر شود و رنگ خود را از دست دهید.

اگر در منزلتان از وسائل گرم کننده مانند رادیاتور استفاده می کنید و یا در مناطقی با اب و هوای خشک زندگی می کنید همواره از دستگاه مرطوب کننده هوا استفاده کنید.

هرگز سازتان را کنار رادیاتور یا بخاری قرار ندهید. بهترین مکان برای قرار دادن سازتان هال است چون دارای دمایی با رطوبت مناسب است.

نکاتی که در خرید ویولن باید رعایت کرد
پیشنهاد مطالعه امیر طاهری »

هرگز سازتان را در هنگام مسافرت در صندوق عقب ماشین قرار ندهید چون تغییر دائمی هوای سرد و گرم باعث آب شدن چسب چوب و چسبیدن ساز به کیف می شود.

هرگز سازتان را روی سطوح سخت(مثل میز) و یا کناره های تیز قرار ندهید چون باعث خراشیدگی چوب می شود.

برای اینکه سازتان جلای خود را از دست ندهد در هنگام برداشتن آن را از دسته یا زیرچانه ای بگیرید.

اگر شما از بالشتک استفاده می کنید حتما هر چند وقت یک بار کنترل کنید که لاستیک دور پایه های فلزی آن در نرفته باشد چون در این صورت باعث خراب شدن سازتان می شود در صورت مشاهده این حالت یا پلاستیک دور آن را عوض کنید یا بالشتک را.

اگر شما صاحب یک ساز با ارزش و گرانبها هستید بهتر است کیفی مناسب برای نگهداری این سرمایه تهیه کنید. بهتر است کیفی که انتخاب می کنید از داخل دارای فنربندی باشد تا اگر کیف به طور اتفاقی از دستتان رها شد آسیب کمتری به ساز وارد آید.و همچنین باید جای کافی برای کتاب نت و بالشتک داشته باشد.اکثر موزیسینها کیفهای مستطیل شکل را ترجیح می دهند چون این کیف ها جای بیشتری دارند.

هر چند وقت یک بار خرک ساز را کنترل کنید و مطمئن شوید که سر جایش است. برای این کار روی صندلی نشسته و ساز را طوری بگیرید که قسمت حلزونی اش به سمت چپ باشد انگشتهای وسط دست چپ را زیر گریف گرفته و با شصت از بالای خرک گرفته و با انگشتهای دست راست از پشت خرک میگیریم تا زیاد جابه جا نشود و با شصت کمی فشار می دهیم تا صاف شود.

هر چند وقت یک بار مشتی برنج خشک نپخته در شکافهای اف بریزید آن را دور بخش داخلی ویلن تکان دهید و سپس ساز را برگردانید دانه های برنج فرو می ریزند و گاهی یک گوی از غبار با آنها فرو می افتد.جعبه گوشی باید هنگام تعویض سیم پاک شود و دقت شود که گوشی ها محکم ثابت شده اند. از سیم های خوب استفاده کنید.

 

‫4.5/5 (بررسی 2)

2 دیدگاه ها

  1. […] ویولن از اواخر دوره ناصرالدین‌شاه جاى کمانچه را در ایران گرفت. با ورود ویولن به ایران برخی از نوازندگان کمانچه مانند: […]

  2. علیپور گفت:

    ممنون از شما . واقعا همونی بود که می خواستم،کامل و بدون نقص

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه ماهون 09033807888