ویولن آکوستیک
آشنایی با ویولن آکوستیک
دسامبر 4, 2018
آموزش ساخت انواع ساز ها
دسامبر 6, 2018

آموزش ویولن برای بزرگسالان هم امری مشکل است، بچه ها به مراتب می بایست بیشتر تمرین و ممارست کنند، و در اینجا حضور معلم و مدرس آشنا با روانشناسی کودک و با تجربه در آموزش به کودک و نوجوان، اهمیت بیشتری پیدا می کند.

از طرفی مدرس آموزش ساز ویولون به کودکان، باید به فیزیک بدن کودک توجه داشته باشد. مدرس مجرب و کار آزموده و آگاه به اندازه ساز، نحوه به دست گرفتن ساز و آرشه، نحوه ایستادن هنرجو، منقبض نبودن عضلات و… توجه ویژه دارد و ضمن اینکه آموزش صحیح نواختن ساز انجام می گیرد، از ایجاد اشکالات و آسیب های مفصلی و استخوانی پیشگیری می شود.

آموزش ویولن و کلیه سازها به کودکان، بهتر است بعد از گذراندن دوره ارف (موسیقی کودک) باشد ولی چنانچه کودک دوره موسیقی کودکان را نگذرانده باشد ، طی دوره آموزش باید نت خوانی و ریتم خوانی با روش قابل درک برای کودکان آموزش داده شود تا کودک درک و شناخت کلی و دید وسیع تری نسبت به موسیقی و ساز وساختارآن داشته باشد.

با توجه به اینکه یادگیری موسیقی کاری متفاوت و نسبتا مشکل است، آموزش موسیقی به کودکان اهمیت ویژه ای پیدا می کند و مدرس موسیقی به کودک باید ضمن آموزش اصولی و صحیح ساز، با روشهای قابل فهم برای کودکان، یادگیری ساز را ساده کند و با ایجاد علاقه و تشویق نقاط مثبت مراقب باشد که کودک از ساز زدن آزرده نشود و به اصطلاح نَبُرَد.

یادگیری موسیقی می تواند مهارتهای یادگیری و اجتماعی کودکان ما را بالا ببرد. وقتی کودکان بتوانند با الفبای موسیقی ارتباط برقرار کنند مسلما الفبای دروس را به راحتی فرا می گیرند. آموزش ویولن می تواند به کودکان شما کمک کند که

 

آموختن موسیقی می تواند موجب بهبود مهارت های یادگیری در فرزندان گردد.

10

همچنین آموختن الفبای موسیقی به کودکان باعث می شود کودک بتواند الفبای اصلی را نیز به آسانی بیاموزد.
بنابراین یک تجربه موسیقی غنی شامل آواز خواندن، گوش دادن و به حرکت در آمدن مزایای بسیار قابل توجهی را در پیشرفت یادگیری کودکان ایجاد می کند.
موسیقی فقط شامل آواز و بازی با ابزار نیست؛ بلکه آموختن موسیقی به تقویت مجموعه ای از مهارت های چند گانه می پردازد.

آشنایی با ساز سه تار و تاریخچه آن
پیشنهاد مطالعه امیر طاهری »

به عنوان مثال همه افراد از گوش و چشم خود به خوبی سایر عضلات بزرگ و کوچک بدن استفاده می کنند.
به این ترتیب یادگیری موسیقی از تمام یادگیری ها پشتیبانی می کند.
به همین دلیل است که گوش دادن به موسیقی موتزارت باعث بهبود و تقویت عملکرد حافظه می گردد و در عین حال یک فعالیت سرگرم کننده و تفریحی به شمار می رود.

 

تأثیر موسیقی در پیشرفت زبان

 

زمانی که شما کودکان ۲ تا ۹ ساله را مشاهده می کنید به این نکته پی می برید که یادگیری موسیقی چه تأثیر قابل توجهی در یادگیری و پیشرفت زبان در آن ها دارد.
در واقع نوزادان از زمان تولد آمادگی لازم برای رمزگشایی صداها و کلمات را دارا می باشند و آموزش ویولن به آن ها این توانایی طبیعی را افزایش می دهد؛ زیرا رشد در یک محیط موسیقی غنی موجب پیشرفت در مهارت های زبان آموزی کودکان می گردد و توانایی های ذاتی موجود در کودکان احتیاج به تقویت، تمرین و تمرکز بر توانایی ها دارد که این کار می تواند در یک محیط آموزش موسیقی به صورت کاملا حرفه ای انجام پذیرد.

 

افزایش سطح IQ در کودکان

 

نتایج یک مطالعه انجام شده توسط شلنبرگ در دانشگاه تورنتو در سال ۲۰۰۴ نشان داد که در کودکان شش ساله ای که هر هفته مورد آموزش موسیقی قرار داشتند، افزایشی در میزان بهره هوشی آن ها مشاهده شد.
شلنبرگ در مدت نه ماه به گروهی از کودکان شش ساله موسیقی و پیانو را آموزش می داد و به یک گروه دوم نمایش را آموزش داد و به گروه سوم هیچ آموزشی نداد.
IQ این کودکان در مرحله اول و قبل از شروع آموزش ها مورد آزمایش قرار گرفت. در پایان آزمایش با تعجب مشاهده شد که گروهی از کودکان که تحت آموزش موسیقی قرار گرفته بودند در تست IQ سه امتیاز بالاتر از دو گروه دیگر کسب کردند. در گروه نمایشنامه تأثیری در میزان IQ مشاهده نشد اما این گروه از مزایای بهبود رفتارهای اجتماعی برخوردار شدند.

تاریخ موسیقی ایران
پیشنهاد مطالعه امیر طاهری »

 

بهبود و افزایش عملکرد مغز

 

تحقیقات نشان می دهد که مغز یک موسیقیدان، حتی یک موسیقیدان کودک، متفاوت تر از سایر افرادعمل می کند. برخی از تحقیقات در زمینه علوم اعصاب این نتیجه را به اثبات رسانده اند که کودکانی که تحت آموزش موسیقی رشد می کنند از فعالیت عصبی بهتری نسبت به سایر افرادی که تحت آموزش موسیقی نبوده اند، برخوردار هستند. زیرا هنگامی که شما به یادگیری موسیقی می پردازید ناچار می شوید استفاده بیشتری از مغز خود داشته باشید و به این ترتیب عملکرد مغز خود را افزایش دهید و به آن بهبود ببخشید.

 

بهبود مهارت های زمانی و مکانی

 

پژوهش ها همچنین نشان می دهد یک ارتباط مستقیم بین موسیقی و هوش فضایی وجود دارد، به این معنی که درک موسیقی به کودکان در تجسم عناصر مختلف کمک بسیاری میکند
برای مثال این کودکان می توانند در حین انجام فعالیت های ریاضی به کارهای دیگر هم بپردازند. بنابراین آموزش موسیقی کمک بسیار زیادی به بهبود مهارت های زمانی و مکانی می کند. این مهارت ها به خصوص در هنگام حل مسائل چند مرحله ای در معماری، مهندسی،
ریاضیات، هنر، بازی ها و به خصوص کار با کامپیوتر بسیار کارآمد هستند.

 

 

‫4/5 (بررسی 1)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه ماهون 09033807888