نکاتی مهم برای خرید آرشه ویولن

انعکاس خبر افتتاح آموزشگاه ماهون در رسانه ها
نوامبر 14, 2018
ویولن ایرانی یا کلاسیک
تفاوت بین ویولن ایرانی یا کلاسیک
نوامبر 16, 2018
خرید آرشه ویولن

آرشه یا کَمانه وسیله‌ای است که از آن برای نواختن سازهای زهی استفاده می‌شود. آرشه شامل یک چوب است که به دو سر آن موی دُم اسب متصل شده‌است. موها در نوک آرشه با قطعه‌ای از جنس عاج یا استیل به چوب آرشه می‌چسبند. در ته آرشه قطعه‌ای به نام موگیر، که از چوب و صدف ساخته شده، کشیدگی موهای آرشه را تنظیم می‌کند. موگیر با پیچ به چوب آرشه متصل می‌شود. (ویکی پدیا)

تعریف کوتاهی از آرشه بیان کردیم تا بدانید که نقش آرشه در ویولون چیست و سپس به این موضوع ادامه خواهیم داد که در خرید آرشه ویولون به چه چیزهایی باید توجه کنید. با ما همراه باشید.

اگر شما زمان زیادی را برای پیدا کردن و انتخاب یک ویولن خوب صرف کردید، آرشه ویولن را هم با همان دقت انتخاب کنید. ویولنیست های مبتدی به اندازه ی حرفه ای ها به انتخاب آرشه ویولن درجه یک حرفه ای توجه نمیکنند. جالب است بدانید استفاده از یک آرشه خوب و مرغوب به اندازه یک ویولن با کیفیت، در کیفیت صدای نهایی اجرای نوازنده اهمیت دارد.بنابراین نقش مهمی در نواختن و کیفیت نواختن شما خواهد داشت.

 

خرید آرشه ویولن

عواملی که تاثیر زیادی در نوازندگی دارند عبارتند از :

  • جنس چوب آرشه
  • خاصیت ارتجاعی آن
  • وزن
  • کیفیت ساخت
  • جنس مو

 

قیمت آرشه ویولون

قیمت آرشه های مبتدی بین ۴۰۰ هزار تا ۱ و نیم میلیون تومان است در حالیکه آرشه های حرفه ای هزاران دلار قیمت دارند. اگر شما حرفه ای هستید از خرید یک آرشه ویولن خوب با قیمت ۲ تا ۷ میلیون تومان امتناع نکنید چون جزئیات ساخت آرشه میتواند در صدای ویولن شما تفاوت هایی ایجاد کند و همچنین تکنیک شما را تضعیف کند. اما حالا نمی دانیم که تحریم ها تاثیری بر سازهای ما داشته است یا نه؟

 

معیارهایی برای خرید آرشه ویولون

 

 

  • وزن و تعادل آرشه باید طوری باشد که مانند امتداد طبیعی دست و بازویتان باشد. به وزن واقعی آرشه توجه کنید (متوسط وزن آرشه ۶۰ گرم است)، اما نکته ی مهم تر این است که هنگام نواختن با آن احساس راحتی میکنید یانه. چند تا از آنها را امتحان کنید از legato تا staccato.
خرید و فروش ساز ویولن
پیشنهاد مطالعه امیر طاهری »

 

  • به تفاوت صدای آرشه ها توجه کنید. اگر نمیتوانید تفاوت صدای دو آرشه را تشخیص دهید و فکر میکنید صدای آنها با هم یکی است، یک نوع ارزانتر بردارید. هر ماه یک آرشه ی گرانتر امتحان کنید و تا تفاوت صدای آنها را متوجه نشدید خرید نکنید! موادی که برای ساخت آرشه استفاده میشود مستقیما برروی صدای آن تاثیر میگذارد. بعدا در مورد مواد مورد استفاده صحبت خواهیم کرد اما نکته ی مهم این است که انعطاف پذیری آرشه بر روی صدای آن تاثیر گذار است. یک آرشه سفت و سخت صدای واضح تری تولید میکند که این آرشه برای مبتدی ها مناسب است. در حالیکه آرشه ای که خیلی سفت است صدای سختتر و خشن تری تولید میکند.

 

 

  • شکل آرشه هم برروی سختی آن تاثیر گذار است. بیشتر آرشه ها حالت گرد دارند که انعلاف پذیرترند و آرشه های هشت ضلعی سفت تر از گردها هستند. آرشه هایی که خیلی نرم هستند هم وضوح کمی دارند که بیان و تکنیک را به درستی نشان نمیدهند. پس میتوانیم اینطور بگوییم که آرشه باید مقدار سفتی مناسبی داشته باشد در عین حال در دست احساس راحتی و نرمی کند تا صدای غنی و لطیفی ایجاد شود. در حقیقت شما باید بین سفتی و نرمی تعادل برقرار کنید. هنگام خرید، یک قطعه موسیقی را انتخاب کنید و با آرشه های مختلف آن را بزنید تا تفاوت صدا و راحتیشان را هنگام نواختن احساس کنید. این قطعه را در سرعت متوسط و آرام بزنید تا بتوانید برروی صدای آرشه تمرکز کنید. با اینکار حتی میتوانید به لرزشهای غیر ضروری هم پی ببرید.

 

نکاتی درباره کاسه سه تار
پیشنهاد مطالعه امیر طاهری »

آرشه از چه موادی ساخته می شود؟

چوب روکش داری که قرن ها توسط سازندگان آرشه استفاده میشود هسته ی درخت پرنامباکو است که بیشتر در برزیل رشد میکند. پرنامباکو از قرن ۱۸ به عنوان استاندارد طلایی ماده ی سازنده ی آرشه در نظر گرفته شده است-این دوره، دوره ی استادان آرشه فرانسوی مانند Tourte, Pajot و Pecatt بوده است- که بعلت خصوصیات چگالی، سختی و انعطاف پذیری آن است. بهترین آرشه ها از چوب پرنامباکو که ۵۰ تا ۲۰۰ سال قدمت دارد بدست می آیند.

آرشه هایی که از چوب برزیلی ساخته شده اند بسیار بصرفه تر ازآرشه هایی هستند که از چوب درخت پرنامباکو ساخته میشوند اما سختی و وضوح صدای آرشه های پرنامباکو را ندارند. برای قیمت کمتر، موسیقیدانها بیشتر آرشه هایی را انتخاب میکنند که از مواد مصنوعی مانند فیبر کربن ساخته شده اند که سفتتر هستند و ماندگاری بالاتری دارند. همچین بسیاری از آرشه هایی که از فایبرگلاس ساخته شده اند طول عمر تضمین شده ای دارند اما پاسخگویی آرشه های فیبرکربنی را ندارند. اگر به مدت طولانی ویولن بزنید متوجه خواهید شد که آرشه شریک شما برای نوازندگی است.

 

نکاتی برای خرید آرشه ویولن

اگر میخواهید یک آرشه منحصر به فرد بخرید، ویولن و آرشه ی فعلی خود را بیاورید و آنها را امتحان کنید. با اینکار تفاوت آرشه ی قبلی و جدید را متوجه میشوید و همچنین تفاوت صدا و راحتی آنها را تشخیص میدهید. از فروشنده بخواهیدتا برای چند هفته آرشه را قرض کنید و به خانه ببرید تا تفاوت را احساس کنید و آن را به مربی یا دیگر فروشگاههای ویولن نشان دهید تا از کیفیت، صحت و عدم انجام تعمیرات در گذشته- که ارزش آن را کم میکند- اطمینان حاصل کنید. همچنین یک ضمانت یا گارنتی معتبر از فروشنده دریافت کنید.

 

 

مقالات مرتبط:

آشنایی با ساز ویولن

8 توصیه مهم برای نواختن ویولن

 

‫3/5 (بررسی 2)

دیدگاه ها بسته شده است

تماس با آموزشگاه ماهون 09033807888