گیتار
گیتار چه نوع سازی است و چه انواعی دارد؟
اکتبر 21, 2018
ساز ویولن

ساز ویولن

ساز ویولن کوچکترین عضو سازهای زهی و آرشه ای است. و برای آنکه آن را بتوانید بنوازید باید ساز را روی شانه چپ تان بگذارید و با چوب دستی کوچکی به نام آرشه آن را بنوازید.

 

تاریخچه ساز ویولن

 

از اولين سازندگان ويولن مي‌توان به گاسپارو برتولوني ايتاليايي اشاره کرد، خیلی از افراد  وي را مخترع اين ساز مي‌دانند. پس از گاسپارو از مهم ترین سازنده ویولن میتوان گاسپارو برتولوني آندره آماتي را نامبرد. تا کنون کسي در جهان پيدا نشده که نه تنها بتواند هنر او را تکميل نمايد بلکه قادر نبوده ويولني بسازد که از حيث زيبايي و صوت بتواند با ويولن‌هاي آنتونيو استراديواريوس برابري نمايد.

نخستين سازندگان معروف ويولن از ايتاليا هستند. گاسپارو داسالو نخستين ويولن حقيقي را ساخت، اما معروف‌ترين ويولن‌ها در شهر كرمونا ساخته شدند. آندره آماتي و فرزندش نيكولا آماتي و شاگردش آنتونيو استراديواري، بهترين ويولن‌هاي دنيا را تاكنون ساخته‌اند.

تاکنون بيش از سه صده از اختراع اولين نمونه ويولن توسط گاسپارو برتولوني مي‌گذرد و در اين مدت با وجودي که کشفيات جديدي در علوم فيزيک و شيمي نموده‌اند اما  نتوانسته‌اند در ساختمان ويولن تغييري بدهند.

 

تشریح قسمت های مختلف ساز ویولن

آشنایی با ساز ویولن

 

 • آرشه

 

يا كمان تركه‌اي چوبي است كه رشته‌هاي موي دم اسب در طول آن كشيده شده و به دو سر آن ثابت شده‌است.

 • جعبه رِزونانس

جعبه‌اي است كه از سه بخش صفحه روئي، صفحه زيرين و زوارهاي دور تشكيل شده‌است. گريف، خرك و سيم گير  اين ساز از جنس چوب آبنوس ساخته شده است. حال سوال پیش می آید که چرا آبنوس به دلیل استحکام بالای این نوع چوب در بیشتر از  سازها از این نوع چوب استفاده می کنند.

 • دسته يا گردن

در واقع دنباله چوب آبنوس تكيه سيم هاست كه محل انگشت گذاري نوازنده در قسمت بالاي آن قرار دارد. نوازنده ويولن قادر است در تمام طول چوب آبنوس انگشت گذاري كند.انتهاي دسته به جعبه كوچكي (جعبه كوك) ختم مي‌شود كه سيم‌ها در درون آن به دور گوشي‌هاي كوك پيچيده مي‌شوند.

 • خرك

پليست بين سيم‌ها و جعبه طنيني. نقش خرك تقسيم راه سيم‌ها، نگه داشتن سيم‌ها با ارتفاع خاص براي عبور بر روي جعبه طنيني و انتقال ارتعاشات سيم‌ها به جعبه طنيني. در داخل جعبه طنيني استوانه چوبي كوچكي قرار دارد (تقريباً در زير محلي كه خرك قرار دارد)، كه نقش آن انتقال ارتعاشات به صفحه زيرين ساز و مانعي در جهت عدم شكسته شدن صفحه روئي ساز از فشار سيم‌ها و خرك است.

 • گريف

از آبنوس ساخته شده و در طول دسته ويلن چسبيده‌است و تا ميانه? جعبه? ساز ادامه دارد. گريف بخشي است كه نوازنده با انگشت خود سيم را به آن مي‌چسباند و به اين ترتيب طول سيم را كوتاه مي‌كند و نت‌هاي مختلف را مي‌نوازد.

 • سيم گير

از آبنوس ساخته شده و در فاصله اندكي از خرك تا آخر تنه ويولن كشيده شده‌است. با زهي از جنس روده يا پلاستيك يا سيم به دكمه‌اي كه در قسمت پائين جدار تعبيه شده بند مي‌شود.

 • سيم‌ها

سيم‌ها از جعبه كوچك سر ساز آغاز شده در طول چوب آبنوس تكيه‌گاه سيم‌ها ادامه يافته، از روي خرك عبور كرده و در سيم‌گير مهار مي‌شوند. سيم‌هاي ويولن قبلاً از روده گوسفند (زه) ساخته مي‌شد. امروزه در سيم‌هاي بم‌تر، روي روده سيم فلزي نازكي مي‌پيچند و در سيم‌هاي زيرتر از مفتول فلزي تنها استفاده مي‌شود.

نکاتی که در خرید ویولن باید رعایت کرد
پیشنهاد مطالعه امیر طاهری »

نکته: نقش اين ساز چه در اركسترها، به صورت گروه‌نوازي و چه در اركستر مجلسي و حتي به صورت تك‌نوازي پر اهميت است و بيشترين نقش را در اركستر بر عهده دارند.

 

 

آموزشگاه ساز سازی ماهون

‫5/5 (بررسی 1)

4 دیدگاه ها

 1. […] نام بالشتک شناخته می‌شود، یکی از لوازم جانبی مربوط به ویولن و ویولا است. هدف اصلی استفاده از بالشتک این است که با […]

 2. […] کوتاهی از آرشه بیان کردیم تا بدانید که نقش آرشه در ویولون چیست و سپس به این موضوع ادامه خواهیم داد که در خرید آرشه […]

 3. […] سه‌تار از سازهای زهی و مضرابی موسیقی ایرانی است که با ناخن انگشت اشارهٔ دست راست نواخته می‌شود. این ساز، دارای ۴ سیم از جنس فولاد و برنج است که به موازات دسته، از کاسه تا پنجه کشیده شده‌اند. سه‌تار دارای ۲۵ پردهٔ قابل حرکت از جنس روده‌ی حیوانات یا ابریشم است. صدای آن ظریف و تو دماغی و تا حدودی غمگین است و گستره صوتی آن از هنگامِ بمِ دو زیر خط حامل تا لا بمل بالای خط حامل و در نتیجه نزدیک به ۳ اکتاو است. […]

 4. […] به نام موگیر، که از چوب و صدف ساخته شده، کشیدگی موهای آرشه را تنظیم می‌کند. موگیر با پیچ به چوب آرشه متصل […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه ماهون 09033807888