چگونه ساز ویولون را بر روی شانه نگه داریم؟
نوامبر 12, 2018
انعکاس خبر افتتاح آموزشگاه ماهون در رسانه ها
نوامبر 14, 2018
ساخت ویولن

ساخت ویولن

ویولن (به فرانسوی: violon) ساز زهی و آرشه‌ای است. این ساز کوچک‌ترین عضو سازهای زهی-آرشه‌ای است. اصالت این ساز به کشور ایتالیا بر می‌گردد.

برای نواختن معمولاً روی شانهٔ چپ قرار می‌گیرد و با آرشه که در دست راست نوازنده است نواخته می‌شود.

کوک سیم‌های ویولن از زیر به بم به ترتیب: می (سیم اول)، لا (سیم دوم)، ر (سیم سوم)، سل (سیم چهارم).

اصوات سیم‌های مجاور نسبت به یکدیگر فاصله پنجم درست را تشکیل می‌دهند. در این وسعت صدا ویولن قادر است تمام فواصل کروماتیک و کوچک‌تر از آن را اجرا نماید از معروفترین نوازندگان این ساز می‌توان به آنتونیو ویوالدی و نیکولو پاگانینی، آهنگساز و نوازنده معروف ایتالیایی، اشاره کرد. ویکی پدیا

اما برای ساخت ویولن سه روش متداول است که ما در این مقاله آن را برای شما بیان خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

 

ساخت ویولن به چند صورت است؟

 

  • فابریک
  • دست ساز
  • الکترونیک

 

ویولن فابریک

 

ویولن فابریک یا همان کارخانه ای که است که توسط صنعتگران ساخته می شود که عمولا با چوب های نامرغوب و با رنگ آمیزی بسیار نامناسب آن را به بازار عرضه می دهند. این ویولون ها از نظر ضخامت و اندازه بسیار غیر اصولی ساخته شده اما به علت قیمت پایین آن عده ای مشتاق اند تا آن را خریداری کنند.

 

ویولن دست ساز

این نوع ویولن ها معمولا به دو صورت ساخته و پردازش می شوند به این صورت که چند نفر تو یک کارگاه هر کدام از آن را می سازند و طریق دومی به این صورت است که یک استاد کار ماهر همه ی اجزای آن را ماهرانه و دستان خود ی سازد. که مسلما استادی که به تنهایی همچین سازی را ساخته آن ساز جز گرانترین و بهترین نوع ساز ها خواهد بود. آموزشگاه ماهون همه ی ساز های خود را به همین صورت می سازد. پس بنابراین اگر دوست دارید که سازی دست ساز و خاصی را داشته باشید همین الان با ما تماس بگیرید و سفارش خود را ثبت کنید.

اصول درست نگه داشتن ویولن روی شانه هایتان
پیشنهاد مطالعه امیر طاهری »

 

ویولن الکترونیک

 

معمولا در کارخانه ساخته می شود. شکل ظاهری آن هم اندکی متفاوت است. ایجاد صوت هم با لرزش صفحه ها نیست. بلکه مانند ارگ برقی یا گیتار برقی، در نتیجه ی کار سیستم های الکترونیک می باشد.

 

 4 ویژگی که ویولن دست ساز داراست

 

  • نوع چوب

 

ویولن کار دست باید از بهترن چوب های خوش بوم با صدادهی عالی مخصوص ویولن ساخته شود. صفحه ی رو ، از کاج نراد خیلی کهنه ( با رگه های بسیار مستقیم و فشرده ) استفاده می شود. هر نوع کاج که حتی ذره یی صمغ (شیره ی چسبنده ی گیاهی ) داشته باشد، صدای ساز را خراب می کند.

دسته ،کلاف (دیواره ها) و صفحه ی زیر ، همگی باید از چوب افرای فری (سایه دار/ببری) باشد .

 

  • ساخت

 

ویولن کار دست ، باید مطابق الگویی صحیح و خیلی با دقت ساخته شود. نحوه تراش صفحه ها (با مقار نیم گرد یا رنده ی مخصوص) و اندازه ی ضخامت ها (حتی یک دهم میلیمتر) تاثیر به سزایی در چگونگی صدا و ظاهر ویولن دارد.

 

  • رنگ

 

منظور از رنگ ، سیر و روشنی یا طیف رنگ نیست . بلکه جنس رنگ ، مورد نظر است. رنگ بیشتر ویولن ها از لاک و الکل است (به اضافه ی افزودنی های رنگین و مناسب). اگر از رنگ های گیاهی استفاده شود، صدای ویولن زیباتر خواهد شد. رنگ خیلی از ویولن های نامرغوب ، از کیلر و پلی استر و … است که مناسب نیست . رنگ نا مناسب ، صدای ساز را خراب می کند . رنگ باید شفاف و ماندگار هم باشد و حتما طبیعی باشد.

قبل از شروع یادگیری ویولن این نکات را یاد بگیرید
پیشنهاد مطالعه امیر طاهری »

 

  • صدا

 

مهم ترین بخش هر سازی ، صدادهی آن است. صدای ویولن – گذشته از کاربردها و سلیقه های گوناگون – باید گویای شخصیت ویولن باشد. صدایی رسا ، خوش طنین ، عمیق ،پر حجم و دلنشین ، ویولن های فابریک یا غیر حرفه یی ، این ویژگی ها را به اندازه ی لازم ندارند.

 

 

 

 

‫1/5 (بررسی 1)

3 دیدگاه ها

  1. […] تردید یکی از محبوب‌ترین سیم‌ ویولن نزد نوازندگان ویولن سیم دومینانت است. اصلی‌ترین دلیل […]

  2. خیلی روش جالبیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه ماهون 09033807888