چگونه ساز ویولون را بر روی شانه نگه داریم؟

فرهنگ لغت و اصطلاحات ویولون
لغت نامه و اصطلاحات ویولن
نوامبر 11, 2018
ساخت ویولن
سه روش برای ساخت ویولن
نوامبر 13, 2018

چگونه ساز ویولون را بر روی شانه نگه داریم؟

یکی از مسائل که در نگهداری ساز ویولون بر روی شانه این است که آن را طوری نگه داریم که نه شانه زیاد بالا برود و نه آن که با دست چپ نگه داشته شود. این مشکلی است که باید به تدریج و قبل از پرداختن به فصل تغییر پوزیسون بر آن فائق آییم. این را نیز باید اضافه کرد که عادت بالا نگه داشتن شانه نه تنها غلط است بلکه ممکن است که بعدها دچار عوارض فیزیکی نمایید.

 

درباره آرشه

 

در ابتدا هنرجویان معمولا آرشه را طوری می گیرند که بند انگشت شست آنها حالت توررفتگی پیدا کند. باید دانست که این حرکت انگشت شست طبیعی نیست و باعث می شود که مچ و دست نیز وسعت و خشک شده و در نتیجه همه حرکات دست غلط و توام با ناراحتی باشد. برای اجتناب از این عیب باید همواره مراقب بود تا نوک انگشت شست به صورت گرد باشد.

 

نگهداری ساز ویولون بر روی شانه

 

نوازنده نبايد براي نگهداري ساز بر روي شانه چپ، آنرا بالا بکشد و شانه بايد در هنگام گرفتن ساز به همان وضعيت افتاده خود در حالت طبيعي بدن باقي ماند. طبيعي است اگر گردن نوازنده بلند باشد، او ناخودآگاه براي با تسلط گرفتن ساز، نيازمند بالا کشيدن شانه و يا خم کردن اضافي گردن خود به سمت پايين است که البته اتخاذ هر يک از دو مورد فوق توسط نوازنده اشتباه است.

زيرا براي حفظ اولي او بايد يک توان اضافي را به شکل بيهوده اي صرف بالا نگه داشتن شانه گرداند که هم باعث خستگي او شده و هم دائما درصدي از فکر او بايستي به حفظ اين حالت معطوف باشد. مورد دوم نيز، از آنجا که غضروف ها و مهره هاي گردن را به حالت کشش بيش از اندازه مي اندازد و بر آنها فشار وارد مي کند، مطلوب نيست.

 

استفاده از بالشتک ويولون

 

Shoulder Rest، که در فارسی با نام بالشتک شناخته می‌شود، یکی از لوازم جانبی مربوط به ویولن و ویولا است. هدف اصلی استفاده از بالشتک این است که با افزودن ارتفاع ویولن یا ویولا نسبت به شانه، راحتی بیشتری را برای نوازنده فراهم آورد، و همچنین از سر خوردن ساز جلوگیری کند. کمپانی Hidersine یکی از برندهای تخصصی سازنده‌ی بالشتک و دیگر تجهیزات جانبی ویولن و ویولا است . بالشتک ویولن علاوه بر وزنی بسیار سبک، ظاهری زیبا نیز دارد. در ساخت پایه‌های این بالشتک از فلز استیل آبدیده و منعطف و گیره‌هایی با پوشش لاستیکی مرغوب و قدرت چسبندگی بالا استفاده شده است. طراحی این گیره‌ها به شکلی است که تماس فیزیک با بدنه‌ی ویولن را به حداقل می‌رساند و بدین ترتیب اجازه می‌دهد چوب بدنه همچنان آزادانه ارتعاش کند و رزونانس کاملی داشته باشد. مکانیزم تنظیم این بالشتک اجازه می‌دهد ارتفاع، طول و زاویه‌ی قرارگیری را برای رسیدن به راحت‌ترین حالت مطابق سلیقه‌ی خود تنظیم کنید. گفتنی است که از این بالشتک می‌توانید هم برای ویولن‌های سایز کامل یا 4/4 و هم برای ویولن‌های سایز 3/4 استفاده کنید.

ساخت سه تار و اجزای آن
پیشنهاد مطالعه امیر طاهری »

به دو شکل مي توان از اين معضل رهايي يافت: نخست آنکه به وسيله تکه پارچه اي که بر روي خود برگردانده شده و يا به اصطلاح ” تا ” شده و در زير ويلن قرار گرفته است، اين ارتفاع تامين گردد و ديگر آنکه از بالشتک هاي مخصوص کارخانه اي استفاده گردد. انتخاب يک بالشتک مناسب بسيار مهم بوده و مي تواند تاثير بسزايي بر راحت تر نواختن داشته باشد.

نوع مرغوب اين بالشتک ها، که داراي قابليت تنظيم ارتفاع در دو طرف خود است، ميتواند مناسب ترين وضعيت ارتفاعي را به شکلي مطلوب در اختيار نوازنده قرار دهند و از ديگر سو، اين بالشتک ها که در نقاط پايه اي خود به صورت مفصلي به بدنه اصلي متصل مي گردند قابليت چرخش محدود پايه ها را به بالشتک مي دهد که باعث مي گردد تا اين ابزار از حالت بي انعطافي خارج گشته و به وضعي مناسب بدن نوازنده با ساز ارتباط يابد.

نکته مهمي که بايد در اين بالشتک ها رعايت گردد، وضعيت طراحي صحفه کف بالشتک و چگونگي طراحي قوس آن است، بطوريکه بالشتک کاملا بتواند از طرفي بر شانه قرار گرفته و از طرف ديگر بر روي استخوان ترقوه و کناره قفسه سينه بنشيند. بر روي صفحه کف بايد از فوم يا ابر با ضخامت مناسب پوشانده شده باشد و از استفاده از بالشتک هايي که در آنها از فوم استفاده نشده و يا جنس فوم آنها کيفيت نبوده و دوام ندارند، توصيه نمي شود. در بالشتک هاي مرغوب پايه ها قابليت فاصله گيري عرضي از يکديگر راداشته و بر اين اساس مي توانند در ويلن هايي با اندازه هاي متفاوت پشت به پشت کاسه پاييني بکار روند. اين قابليت همچنين باعث مي گردد تا بتوان محل قرار گيري بالشتک بر کاسه پاييني را تغيير داد و کنترل و تسلط بهتري بر ساز بدست آورد.

تفاوت بین ویولن ایرانی یا کلاسیک
پیشنهاد مطالعه امیر طاهری »

در اينجا بايد به يکي از مهمترين مزاياي استفاده از بالشتک توجه داشت و آن عدم تاثيرگذاري بالشتک در صداي حاصله از ويلن است. بالشتک باعث مي گردد تا بخشي از صداي ساز که به هرحال از طريق صفحه پشتي خارج مي گردد جذب پارچه لباس نوازنده نگردد و صدايي خالص از ساز حاصل گردد.

 

نحوه صحیح نگه داشتن دست چپ

 

در حالت کلي، نوازنده بايد دست چپ را تا جايي بالا برد که ساز و دسته آن امتدادي افقي با زمين پيدا کند و بهتر است ساز بگونه اي گرفته نشود که دسته و سرپنجه ساز به سمت زمين و يا برعکس آن نشانه گرفته شود. زيرا در حالت اول ستون مهرها به کشش بي مورد به سمت پايين مي افتند و همچنين در اين حالت، به علت خمودگي نوازنده، تنفس او مشکل تر مي گردد. در حالت دوم نيز به مهرهاي گردن در جهت معکوس فشار وارد مي گردد.

 

 

آيا مايليد با اين ساز از نزديک آشنا شويد؟

اين امکان براي علاقه‌مندان فراهم شده تا جهت آشنايي بيشتر با سازهاي مورد نظرشان در جلسه‌اي با حضور اساتيد آن ساز شرکت کرده و در کنار بحث و تبادل نظر در مورد نکات و چالش‌هاي يادگيري، با ساز مورد علاقه خود از نزديک آشنا شده و نواختن آن ساز را تجربه کنند. با ما تماس بگیرید. 

 

‫0/5 (بررسی 0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه ماهون 09033807888