عجیب ترین سازهای دنیای موسیقی

رگلاژ ویولن
رگلاژ ویولن چیست؟
نوامبر 19, 2018
ساختار ساز ويلن
آشنایی با ساختار ساز ويلن
نوامبر 21, 2018
عجیب ترین ساز

عجیب ترین ساز

سازهایی که در این مقاله توضیح خواهیم داد ساز هایی است که تا به حال نظیر آنها را هیچ جا ندیده اید. و جز عجیب ترین ساز های دنیا می باشند.  گیتاز، ویلون , سنتور و غیره سازهایی هستند که همیشه آن‌ها را دیده‌ایم اما در دنیای موسیقی گاهی اوقات می‌توان سازهایی را یافت که شاید هیچکس آن را ندیده است. اما شاید سوال برای شما پیش بیاید که چگونه این سازها شکل می گیرند و ساخته می شوند. در اصل افراد زیادی برای شروع کار هنری و موسیقی از سازها استفاده می کنند و هر کسی سازی را انتخاب می کند و آن را به طو تخصصی آن را دنبال می کند اما کسانی هستند که این سازها را به شکل هایی عجیبی در می آورند تا صدای که خودشان دوست دارند را تولید کنند.

 

لیست عجیب ترین ساز ها

عجیب ترین ساز ها

 

نانو گیتار

دنیایی موسیقی هیچگاه دستگاهی به این کوچکی ندیده است و نخواهد دید. یکی از جالب ترین ابزارهایی که تا به حال ساخته شده است، گیتاری به اندازه 10 میکرومتراست. این گیتار توسط دانشمندان دانشگاهی در آمریکا ساخته شده است که اندازه آن به کوچک یک سلول بدن است. البته صدایی که این گیتار ایجاد می کند تنها به وسیله دستگاه های بسیار پیشرفته قابل شنیدن است.

 

پیانو لگویی

هنری لیم یکی از عاشقان لگو چندی پیش پیانویی با استفاده از لگو ساخت که تنها سیم های آن از وسیله ای دیگر ساخته شده بودند.

او برای ساخت این پیانو نزدیک به دو سال زمان صرف کرد، او برای این پیانو نزدیک به 100 هزار قطعه لگو را بر روی هم قرار داده است به همین علت از همان زمان در میان عجیب ترین ادوات موسیقی به حساب می آید. نکته جالب در مورد این لگو این است که صدایی کاملا طبیعی از آن به گوش می رسد.

 

ساز یخچالی

همانطور که از نام این ساز مشخص است با دستگاهی بسیار عجیب سروکار خواهیم داشت. Iner Souster آلمانی این ساز را ساخته است و برای درست کردن آن از هر چه در آشپزخانه پیدا می‌شود استفاده کرده است. بخش اصلی آن از یخچال با فرار گرفتن در کنار قابلمه و ظرف سالاد آماده شده است. نکته جالب در مورد این ساز این است که چند گروه ارکستر از آن به عنوان سازی با صدای جالب استفاده کرده اند.

جنس ویولن دست ساز
پیشنهاد مطالعه امیر طاهری »

 

ساز بادکنکی

در میان همه وسیله‌های موسقی شاید عجیب ترین آن ها را بتوان ساز حبابی یا بدکنکی دانست. این ساز توسط یک نوجوان به نام آرون وندل ساخته شده است که وسایل آن بسیار ساده هستند.

وی با استفاده از چند لوله پی وی سی به همراه آب و دو عدد بادکنک به عنوان کمپرسور باد این ساز را ساخته است. وقتی کلید ها تکان می خورند با صدای ترکیدن حباب ها ساز نواخته میشود. صدای منحصر به فردی دارد که شاید شما را به یاد ترکیدن حباب‌های روی آب جوش بیاندازد.

 

Didgeridoo

درحالی که سازهای این لیست همگی منحصر به فرد هستند این ساز به نوعی کمی بیشتر آشناست. یکی از سازهای بادی که بومیان استرالیا از آن استفاده می کرده اند این روزها به عنوان قدیمی ترین ساز بادی دنیا شناخته می شود.

صدای این ساز بسیار بم است و بیشتر شما را یاد فیلم های بومی یا قبلیه ای نشین می اندازد. این ساز بسیار بلند است به همین علت برای خارج کردن صدا از آن نیاز به توان زیادی از سوی نوازنده است.

 

12 گیتار

یکی از عجیب‌ترین ادوات موسیقی را می توان در دست های هنرمند ژاپنی به نام “یوشیهیکو ساتوه” دید. او با متصل کردن 12 گیتار به یکدیگر توانست یکی از عجیبترین سازها شخصی سازی شده در دنیای موسیقی راک را تولید کند. این دستگاه که 12 گیتار نام دارد نزدیک به 72 تار دارد و کمتر کسی توانایی نواختن آن را دارد.

 

شیشه‌های Armonica

یکی از سازهای بسیار عجیب دنیا در سال 1761 ساخته شده است و محل زادگاه آن به نظر می رسد که در آمریکا قرار دارد. این ساز از 37 شیشه حلقوی ساخته شده است که همه آن‌ها به یک میله متصل شده اند. نوازنده باید انگشتانش را خیس کند و با ضربه زدن روی شیشه‌ها قطعه‌ای موسیقی را بنوازد. بتهوون و موزارت برای این ساز قطعاتی را نوشته‌اند اما هیچگاه مشخص نشد که چرا این ساز از رده خارج شد.

چه تفاوتی بین ویولن ها وجود دارد؟
پیشنهاد مطالعه امیر طاهری »

 

خانه موزیکال

دو طراح آمریکایی چندی پیش خانه‌ای را ساختند که در نوع خود بسیار منحصر به فرد است. David Hanawalt و Bill Close خانه‌ای را به سبک قدیمی ساختند و در طراحی آن به باد اجازه انجام هرکاری را داده اند.

این خانه به این صورت است که با پیچیدن باد در میان راهروها و قدن زدن روی پله های آن صداهای مختلفی تولید می شود و این خانه یه یک خانه موزیکال تبدیل شده است.

 

فنس نوازی

جان رز هنرمند استرالیایی یکی از افرادی است که چند سال پیش در یک حرکت جالب با استفاده از سیم خاردارها و البته فنس های مختلف در نقاط متفاوت دنیا قطعات موسیقی جالبی ساخت.

وسیله اصلی کار او یک آرشه ویولن بود و او با کشیدن این آرشه روی فنس های مختلف صداها متفاوتی را ضبظ کرد. این روش کاری او بعدها به فنس نوازی یا آهنگسازی با سیم خاردار مشهور شد.

 

درخت آوازه خوان

یکی دیگر از سازهای عجیب دنیا را می توانید در انگلستان ببینید. جایی که طراحی به نام مایک تونکین درختی از لوله‌های استیل را در بالای تپه‌های لنک شایر قرار داده است و آن را درخت آوازه خوان نام گذاری کرده است.

این دستکاه از لوله‌های مختلفی ساخته شده است به صورت دایره‌ای روی یکدیگر قرار گرفته‌اند. با وزیدن باد و جراین گرفتن آن‌ها درون این لوله ها صداهای جالبی به وچود می آید که باعث شده است این دستگاه عجیب ترین ساز موسیقی در دنیا باشد. منبع: همشهری

اين امکان براي علاقه‌مندان فراهم شده تا جهت آشنايي بيشتر با سازهاي مورد نظرشان در جلسه‌اي با حضور استاد شرکت کرده؛  با ساز مورد علاقه خود از نزديک آشنا شده و نواختن آن ساز را تجربه کنند.خوش حال می شویم که با تماس بگیرید

‫4/5 (بررسی 1)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه ماهون 09033807888