تفاوت بین ویولن ایرانی یا کلاسیک

خرید آرشه ویولن
نکاتی مهم برای خرید آرشه ویولن
نوامبر 15, 2018
سازهای اصیل ایرانی
لیست سازهای اصیل ایرانی
نوامبر 17, 2018
ویولن ایرانی یا کلاسیک

در اصل ويلن يك ساز موسيقي كلاسيك غرب است ولي به دليل قابلت هاي فراوانِ اين ساز، مي توان هر نوع موسيقي را با آن اجرا كرد . در شيوه ي كلاسيك ، كوك اين ساز هميشه ثابت است و براي آموزش آن از متدهاي آموزشي غربي استفاده مي شود .

در شيوه ي ويلن ايراني مبتدي كه در هنرستان آموزش داده مي شود مورد استفاده قرار گرفته و بعد از آموزش مقدماتي اين ساز به نواختن رديف موسيقي ايراني پرداخته مي شود ، كوك‌ هاي مورد استفاده در اين ساز بسيار متنوع بوده و توسط هنرمندان خوش ذوق و مبتكر پيشنهاد شده است و براي هر دستگاه كوك مخصوص آن استفاده مي شود . در موسیقی کلاسیک همیشه ویولن همراه ارکستر یا حداقل پیانو نواخته میشود .

ولی در موسیقی سنتی ایرانی بیشتر ویولن تکنوازی میکند که برای جبران کم صدایی و همچنین سهولت انگشت گذاری از کوک های مختلف استفاده میشود . اگر نوازنده بتواند که آهنگی را در کوک دیگری بنوازد ، می تواند این کار را انجام دهد و هیچ قانونی قطعی برای کوک وجود ندارد.

خیلی از هنرجویانی که به ویولن زدن علاقه می شوند بین انتخاب از دو سبک ویولن ایرانی یا ویولن کلاسیک مردد هستند و در ابتدای راه به صورت مکرر این سوال را مطرح می کنند که چگونه باید سبک مورد علاقه خود را انتخاب کنند.

در این نوشته با بررسی این موضوع و نگاهی به نقش استادان ویولن در برطرف کردن این مشکل درباره این موضوع با شما صحبت می کنیم. پس با ما همراه باشید.

رگلاژ ویولن چیست؟
پیشنهاد مطالعه امیر طاهری »

 

 ویولن ایرانی یا ویولن کلاسیک

آیا لحظه اولی که به ویولن زدن علاقه مند شدید را به خاطر دارید. معمولا هنرجویان با شنیدن آهنگ یا دیدن اجراهای زنده به زدن یک ساز خاص مانند ویولن علاقه مند می شوند. این موضوع در انتخاب سبک هنرجویان ویولن بسیار مهم است و می تواند به عنوان یک نقطه قابل اتکا برای مدرس در راهنمایی هنرجو مد نظر قرار گیرد.یکی از راهکارهایی که مدرسان با تجربه در شناخت سبک مورد علاقه هنرجویان استفاده می کنند٬ پرس و جو و موشکافی در علت علاقه هنرجو به ویولن و اطلاع از علایق موسیقیایی اوست.

یک مدرس با تجربه ویولن در ابتدای مسیر سبک مورد علاقه هنرجو را می فهمد و سعی می کند مسیر یادگیری او را در راستای نیازها و علایق هنرجو پیش ببرد.

در اینجا مدرس با این شناخت می تواند مسیر یادیگری هنرجو را به شکل بهتری ترسیم کند و با استفاده از متدها٫ اتودهای تمرینی و تکنیک های مرتبط به این سبک اشتیاق او را در طول زمان یادگیری همیشه شعله ور نگه دارد.

نکته: ملودی ها و قطعات کلاسیک نقش بسیار مهمی در بالابردن درک موسیقیایی و تکنیکی هنرجویان دارد و استفاده درست و به موقع از این ملودی ها کمک خوبی برای یادگیری است و اینجاست که نقش مدرس با تجربه مشخص می شود و با انتخاب های صحیح هنرجوی خود را در مسیر رسیدن به هدفش راهنمایی می کند.

نکته: شناخت درست سبک مورد علاقه هنرجو تاثیر مهمی در برنامه ریزی برای یادگیری او در آموزش موسیقی دارد.

گیتار چه نوع سازی است و چه انواعی دارد؟
پیشنهاد مطالعه امیر طاهری »

 

برای آموزش ساخت انواع سازها می توانید با ما تماس بگیرید و با دوره های آموزشی ما آشنا شوید هدف ما ترویج ساز سنتی و آموزش حرفه ای و اصولی هنرجویان است امید است که در این راه شما نیز ما را یاری بفرمایید.

 

 

 

‫3.5/5 (بررسی 2)

1 دیدگاه

  1. […] گذاری نوازنده در قسمت بالای آن قرار دارد. نوازنده ویولن قادر است در تمام طول چوب آبنوس انگشت گذاری کند.انتهای […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه ماهون 09033807888