اصول درست نگه داشتن ویولن روی شانه هایتان

نکاتی طلایی برای گرم کردن دست قبل از نواختن ویولن
دسامبر 2, 2018
ویولن آکوستیک
آشنایی با ویولن آکوستیک
دسامبر 4, 2018

نوازندگان گرامی شما باید به عنوان یک ویولونیست بدانید که حرکات بدنی شما و قسمت های از بدن شما در هنگام نواختن ویولن درگیر هستند پس باید روی این اجزا کار کنید یکی از مهم ترین بخش هایی که می توانید روی آن تمرکز کنید شانه هایتان است. شانه ها به عنوان یک تیکه گاه عمل می کنند. تا شما بتوانید ساز را به خود تکیه دهید و  آن را بنوازید.

یکی از مسائل در نگهداری ساز ویولن بر روی شانه اینست که آن را طوری نگه داریم که نه شانه زیاد بالا برود و نه آنکه با دست چپ نگه داشته شود این مشکلیست که باید به تدریج و قبل از پرداختن به فصل تغییر پوزیسیون برآن فائق آییم.

این را نیز باید اضافه کرد که عادت به بالا نگه داشتن شانه نه تنها غلط و از نظر ظاهری زشت است است بلکه هنرجو را دچار عوارض فیزیکی میکند. و این  عوارض می تواند جبران ناپذیر باشد و گاهی شما را از ادامه نوازندگی دور کند پس خیلی مسئله مهمی است اگر شما می خواهید که همیشه این ساز را بنوازید و به طوری به نواختن ویولن علاقمندید باید در نحوه نگه داشتن ساز و حالت ایستادن و نواختن تان بسیار دقت کنید.

یکی از مواردی که شما را با دیگر ویولنیست ها مجزا و متفاوت می کند همین نحوه نگه داشتن ویولن است. دیگران می توانند با نحوه گرفتن ساز ویولن در دستان شما متوجه شوند که شما چقدر در کارتان حرفه ای هستید.

نگه داشتن اصولی ساز ویولن یکی از جذابیت هایی است که شما می توانید از آن در کنسرت هایتان از آن استفاده کنید. اما  دسته ی ویولن بایستی توسط بند اول انگشت شست و بند آخر انگشت اشاره گرفته شود و ته ساز زیر قسمت چپ چانه به طور افقی قرار گیرد. وسط فک پایین که روی زیر چانه ای قرار میگیرد ویلن را نگه میدارد وهمچنین ویلن توسط دست و استخوان ترقوه در وضعیت خود میماند. یکی از نوازندگانی که می توان در این باره معرفی کرد  Lindsey Stirling  است که به سرعت در این چند ساله به شهرت زیادی رسیده است. این نوازنده فقط با زیبا نگهداشتن ویولن و رقصیدن هنگام نواختن به شهرت رسیده و تماشاگران از حرکات او با ویولن لذت می برند.

گذشته تا به امروز ساز سنتور در ایران
پیشنهاد مطالعه امیر طاهری »

 

نگه داشتن ساز ویولن بر روی شانه

 

سطح رویی ساز نباید کاملاً افقی باشد بلکه قدری به طرف راست نگه داشته شود (ویلن زاویه ی ۴۵ درجه با سطح افق داشته باشد). برای رسیدن به این مقصود یک بالشتک (شولدر shoulder) یا دستمال را روی شانه ی چپ در زیر ویولن قرار میدهیم.خواهیم دید که طرف چپ ویلن کمی بالا خواهد آمد.

 

تعریف بالشتک: بالشتک یا تکیه‌گاه شانه ویولن ابزاری است که نوازنده برای راحتی بیشتر و کنترل صحیح و بهتر ساز از آن استفاده می‌کند. این تکیه‌گاه به‌صورت سنتی از چوب آبنوس ساخته می‌شود اما استفاده از این چوب به دلیل قیمت بالا منتج به افزایش قیمت ساز خواهد شد. به همین دلیل بالشتک با استفاده از چوب‌های ارزان‌قیمت‌تر ساخته‌شده تا قیمت نهایی آن اقتصادی باشد. روی  بالشتک و در محل اتصال به شانه از یک پد نرم برای راحتی بیشتر نوازنده استفاده‌شده است. به دلیل انعطاف‌پذیری و چرخنده بودن گیره‌های  بالشتک استفاده از آن برای سازهای 3/4 و 4/4 امکان‌پذیر خواهد بود.

 

آرنج بایستی به طرف سینه متمایل باشد،یه طوری که در زیر وسط ویولن قرار گیرد، پشت دست تقریبا در یک خط مستقیم با ساعد بوده و انگشتان، بالای سیم ها در وضعیت گرد (کمی خم) نگه داشته شود.

 

‫3/5 (بررسی 1)

1 دیدگاه

  1. […] آگاهی بیشتر در زمینه نگهداری ویلن به مقاله ای با نام اصول درست نگه داشتن ویولن روی شانه هایتان مراجعه […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه ماهون 09033807888