نکاتی که در خرید ویولن باید رعایت کرد

یادگیری ویولن
قبل از شروع یادگیری ویولن این نکات را یاد بگیرید
نوامبر 22, 2018
آموزش سه تار
آموزش سه تار به طور حرفه ای
نوامبر 24, 2018
خرید ویولن

خرید ویولن

برای یادگیری ساز ویولن باید در درجه اول یک استاد ماهر داشت سپس یک ساز خوب . در این مقاله ما می خواهیم نکاتی را برلی خرید ویولن برای شما عزیزان توضیح دهیم که امیدواریم تمام این نکات را تجزیه و تحلیل کرده و سپس ساز خود را خرید کنید.

همانطور که می دانید بزرگترین دغدغه برای یک هنرآموز انتخاب ساز مناسب است و در این راه باید عوامی را برای تشخیص یک ساز خوب از بد را بدانند تا به قول معروف سرشان کلاه نرود. اما چگونه؟ آیا می توان از یک استاد کمک گرفت و این مشکل را حل کرد؟ مسلما استادی که دلسوز هنر آموز باشد کم نیستند اما باید مراقب باشید که گیر استادهایی نیفتید که فقط به منافع خود اهمیت می دهند و از ساز های نامرغوب و شرکتی استفاده می کنند نیفتید.  عده کثیری از معلمین ویولن نسبت به این مشکلات بی تفاوت هستند. اغلب آنان یک یا چند مدل ساز ارزان قیمت مشخص از کمپانی خاصی را به هنرجویان جدید خود معرفی می کنند تا این افراد بدون هیچ اطلاع و دانشی یک ساز نامناسب را برای خود تهیه کنند. در حالی که این روش نادرست است.

 

عوامل مهم برای خرید ویولن

 

1. دقت و بررسی برچسب روی ساز

خریداران ناآشنا برای خرید ساز ویولن به برچسب آن دقتی نمی کنند.  این برچسب را می توان در سوراخ سمت راست ویولن مشاهده کرد.

معمولا روی این برچسب اطلاعاتی از قبیل کمپانی تولید کننده ، کشور سازنده و همچنین سال تولید ساز  و اطلاعاتی از این قبیل درج می گردد. پس حتما به برچسب آنها توجه کنید.

سه روش برای ساخت ویولن
پیشنهاد مطالعه امیر طاهری »

 

نداشتن هیچ ترکی در بدنه ساز

به دقت تمام سطح بدنه چوبی را بررسی نمایید. درصورت مشاهده کوچکترین ترکی در سطح ساز از ادامه مرحله خریدویولن منصرف شوید و به سراغ سازی جدید بروید.

 

بررسی گوشی های کوک

سازهای بسیاری با مشکل گوشی کوک مواجه هستند. گوشی های ساز باید پس از کوک کردن پایدار باشند و شل نشوند. با اندکی چرخاندن به دو سمت آنها را تست نمایید.

 

بررسی گریف

گریف ساز باید کاملا صاف و بدون تاب باشد. این مورد را به دقت از کناره ها و مقابل بررسی نمایید.

 

بررسی آرشه

 

پس از تست ویولن، باید به سراغ آرشه بروید: چوب آرشه باید کاملا صاف و بدون خم باشد. برای آگاهی از سلامت صاف بودن چوب، موهای آرشه را با استفاده از پیچ موجود در انتهای آرشه سفت نمایید. سپس آرشه را در حالی نگه دارید که قسمت چوب به سمت بالا و موها به سمت پایین هستند. یکی از چشم ها را ببندید و چشم دیگر را در امتداد مستقیم ته آرشه قرار دهید. دقت کنید که چوب آرشه باید کاملا موازی با موهای آرشه باشد. در غیر این صورت آرشه دیگری را از فروشنده درخواست نمایید. برای دید صحیح تر و بدون خطا، بهتر است که هنگام انجام این تست، نوک آرشه به سوی پایین باشد. – بررسی کیفیت و حجم صدا: پس از بررسی موارد ذکر شده، حال باید کیفیت و حجم صدای ساز را بررسی کرد. این بررسی تنها می تواند توسط معلم ساز انجام شود. دقیقا به همین دلیل اشاره شد که در صورت غیبت معلم در هنگام خرید، ویولن منتخب خود را حتما با شرط تایید معلم از فروشنده خریداری نمایید. امیدواریم این مقاله راهنمای خوبی برای شما تازه هنرجویان عزیز بوده باشد تا بتوانید با استفاده از آن، تصمیمی درست و سازی مناسب را برای خود برگزینید.

خرید و فروش ساز ویولن
پیشنهاد مطالعه امیر طاهری »

 

بررسی جنس چوب

 

از اولین چیزهایی که در خرید و فروش ویولن باید به آن توجه کنید، جنس چوب است. در سازهای استاندارد و باکیفیت، رگه‌هایی در پشت ساز وجود دارد که یکنواخت و متقارن و نزدیک به هم است، اگرچه که بعضی از سازها را هم به وسیله تراش یا اضافه کردن رنگ دارای این رگه‌ها میکنند. این رگه‌ها باید متعلق به خود چوب باشد.

 

صدای ساز

 

ویولنی که می‌خرید باید صدایش شفاف باشد و به راحتی بتوان صدای نت‌ها را جدا از هم تشخیص داد. از دیگر نکاتی که باید آنها را مدنظر قرار دهید حجم صدای ساز و بلندی آن ، خوش دست بودن گریف آن( به طوری که نه باریک و نه خیلی پهن باشد) و تاب نداشتن آن است.

 

اندازه و وزن ساز ویولن

سازی که می‌خرید نباید نه زیاد سبک و نه زیاد سنگین باشد، در نهایت باید سازی را انتخاب کنید که با آن راحت هستید. اگر سازتان سنگین ولی استاندارد باشد و نتوانید آن را بلند کنید، عملا به درد نمی‌خورد.

 

 

انتخاب ساز مناسب برای شروع موسیقی بسیار مهم است. برای شروع موسیقی نیاز به پرداخت هرینه زیاد نیست. کافیست با ما تماس بگیرید و از تخفیفات ما بهره مند شوید.

‫0/5 (بررسی 0)

1 دیدگاه

  1. […] کنم و چگونه باید این قسمت ها را گرم کنم. برای نواختن ویولن شما باید در وهله اول روی دستان خود تمرکز کنید چرا که […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه ماهون 09033807888